تله پارس

مقالات علمی

روش شناسایی کابل مرغوب:

۱-سطح بیرونی سیم و کابل باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد (موج دار بودن سطح سیم وکابل های غیرقابل انعطاف ایراد محسوب نمی شود).

۲-قطر زیاد عایق یا غلاف سیم وکابل دلیلی مبنی بر مرغوب بودن آن محصول نیست متأسفانه برخی از تولیدکنندگان با کاستن از وزن مس لازم در سیم و کابل (با کاستن تعداد رشته های مس و یا قطر رشته های مس) و افزودن به قطر عایق یا غلاف سبب می شوند وزن محصول مناسب به نظر برسد اما این محصول قابلیت استفاده برای مورد طراحی شده را نخواهد داشت و در صورت استفاده سبب بروز آتش سوزی و یا مشکلات دیگر می شود.

۳-هنگامی که سیم را از مقطع برش می زنیم (توسط سیم چین یا تیزبر) باید هادی (مس) در مرکز عایق قرار گرفته باشد که اصطلاحاً به آن سنتر بودن هادی گفته می شود.

۴-هنگامی که کابل را از مقطع برش می زنیم باید غلاف به گونه ای سیم ها را در برگرفته باشد که ضخامت غلاف در اطراف سیم ها مساوی باشدکه اصطلاحاً به آن سنتر بودن سیم ها گفته می شود.

۵-عایق سیم هنگام جداسازی از هادی (مس) باید به آسانی و به صورت کشسان از روی مس جدا گردد.

۶-در مورد کابل ها باید دقت نمود که جداسازی سیم ها از هم و از غلاف کاملاً آسان انجام پذیرد.

۷-در رابطه با سیم و کابل های مسی (که مورد بحث این نوشته می باشد) هادی مس باید شرایط زیر را داشته باشد:

الف-از مس خالص نرم شده (آنیل شده) تهیه شده باشد.

ب-سطحی کاملاً شفاف و براق داشته باشد.

ج-اکسید نشده باشد (رشته های مس سیاه نباشند).

د-قابل انعطاف باشد (با خم و راست شدن سیم، رشته های هادی نشکند).

ه-به اندازه کافی و طبق جداول استاندارد برای هر مقطع سیم، مس مصرف شده باشد (کم بودن میزان مس سبب می شود مقاومت هادی به نسبت استاندارد آن مقطع زیاد باشد و استفاده مازاد آن سبب هدر رفتن فلز گران بهای مس می شود و در نتیجه قیمت تمام شده سیم یا کابل افزایش می یابد).

مشخصات یک شرکت سیم و کابل باکیفیت؟

هیچ چیز بدتر از این نمی‌شود که سیم و کابلی برای سیم کشی پروژه صعنتی یا خانگی‌تان استفاده کنید که از مرغوبیت خوبی برخودار نیست. این نه تنها به معنی صرف هزینه هنگفت برای تعمیر است بلکه شهرت و اعتبار کاری‌تان را هم زیر سوال می‌برد. با این حال انتخاب سیم و کابل مناسب چندان هم راحت نیست. به همین منظور ما در این طلب چند ویژگی را معرفی خواهیم کرد که باید در انتخاب سیم و کابل به آن‌ها دقت کنید.
توانمندی‌های شرکت سازنده سیم و کابل
در ابتدا باید به دنبال سه ویژگی مهم در شرکت سازنده سیم و کابل باشید که عبارتند از:
یک شرکت سازنده سیم و کابل معتبر انواع مختلفی از محصولات را عرضه می‌کند و در صورت وجود محصولات سفارشی خاص مشتری‌ها را می‌پذیرد.دومین ویژگی که باید در شرکت سازنده‌ی سیم و کابل به دنبال آن باشید ظرفیت تولید محصولات آن شرکت است. شرکت سازنده باید بتواند سفارش محصولات در مقیاس بزرگ و کوچک را تولید کنید.آخرین ویژگی که شرکت سازنده باید داشته باشد پیشتیبانی و خدمات مهندسی پس از فروش محصولات است. پشتیبانی و خدمات پس از فروش نشانه‌ی اعتبار شرکت است و ارائه‌ی این خدامات یک شرط ضروری برای انتخاب شرکت سازنده‌ی سیم و کابل می‌باشد.
✅قیمت
بعد از توانمندی‌های شرکت، دومین ویژگی که باید هنگام انتخاب برند سیم و کابل به آن دقت کنید قیمت محصولات است. هر گرانی بی علت نیست، اما باید با صرف زمان و در نظر گرفتن بودجه بهترین گزینه را انتخاب کنید.
✅کیفیت
اگر کیفیت سیم و کابل پایین باشد قیمت آن چندان مهم نیست. بنابراین از خرید محصولات کم کیفیت چراکه ممکن است خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. به اطلاعاتی که روی سیم و کابل درج می‌شود دقت کنید. این اطلاعات شامل استانداردهای صنعتی و اجرایی است که شرکت سازنده از آن‌ها پیروی می‌کند.

به‌عنوان نکته‌ی آخر به دنبال برندی باشید که طیف زیادی از ابزار و تجهیزات سیم و کابل را تولید می‌کند. بدین ترتیب می‌توانید تمام محصولات مورد نیاز خود را به صورت یک‌جا و از یک شرکت تهیه کنید

♨️ اهمیت خرید سیم و کابل برق استاندارد و با کیفیت چیست؟

برند های مختلف تولید کننده سیم و کابل در ایران سیاست های مختلفی را در قبال تولید محصولات خود اتخاذ نموده اند و از این رو محصولات خود را با کیفیت های مختلف به بازار عرضه می کنند.

سیم و کابل های برق علاوه بر استاندارد بودن با کیفیت های مختلفی تولید می شوند که این عامل باعث ایجاد اختلاف قیمت در میان برند های مختلف است.

اما برخی محصولات #غیر_استاندارد نیز در بازار موجود بوده و قیمت بسیار پایینی را دارند و برخی از #مشتریان برای خرید این محصولات به بهای کمتر وسوسه می شوند.

? هشدار
خرید سیم و کابل های #غیر_استاندارد به بهانه صرفه جویی اقتصادی می تواند گاها باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل آتش سوزی در تاسیسات برقی شود که این موضوع می تواند خسارت های زیاد مالی و جانی را به همراه داشته باشد.

✔️سرمایه گذاری برای خرید انواع کابل های استاندارد و ایمنی بالایی که برای سیستم های برقی اماکن ایجاد می کند، بدون تردید ارزش زیادی داشته که عدم رعایت آن می تواند زیان های چند صد برابری و حتی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

? پیشنهاد می شود در میان محصولات استاندارد، برند های شناخته شده و مرغوب را انتخاب نمایید چرا که گاهی محصولات استاندارد بی کیفیت نیز مشکل ساز می شود.

۱۴ توصیه برای پیشگیری از برق گرفتگی:

اجرای نكات ایمنی استفاده از برق و وسایل برقی همراه با توجه به توصیه‌های لازم در این زمینه، در توانمندسازی افراد و جلوگیری از خطر برق گرفتگی بسیار موثر است.مراقبت از كودكان وآموزش صحیح به آنان نیز عامل مهمی‌دركاهش حوادث ناشی از برق گرفتگی است.
۱) هیچ وقت با دست خیس و پای برهنه به لوازم برقی دست نزنید زیرا با خیس شدن بدن، از مقاومت الكتریكی آن كاسته خواهد شد و در نتیجه عبور جریان الكتریكی از بدن شدیدتر و موثرتر می‌شود، به‌دلیل آنكه جریان برق همیشه از نزدیك‌ترین و راحت‌ترین راه به زمین انتقال می‌یابد.
۲) هنگام تعویض لامپ، كلید، پریز یا تعمیر هر وسیله ودستگاه برقی دیگر، برق را از فیوز قطع كنید. باید دقت كرد كه در هنگام سیم كشی، سیم فاز در مدار كلید برق قرار گرفته باشد تا با قطع جریان برق از طریق كلید جریان فاز نیز قطع شود. در غیر این صورت هرچند كه با بستن كلید برق و قطع شدن جریان نور، امكان روشن شدن لامپ وجود ندارد اما تماس سیم فاز با بدن انسان و تكمیل مدار از طریق زمینی كه فرد روی آن ایستاده و یا قرارگرفتن دست برروی دستگاه یا دیوار، به عبور جریان از بدن و برق گرفتگی منجر می‌شود.
۳) به طور كلی استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط‌هایی با درجه رطوبت بالا مانند حمام، توصیه نمی‌شود. سعی كنید در هنگام ساختمان‌سازی هیچ‌گونه انشعابی از برق در این نوع محیط‌ها به صورت روكار وجود نداشته باشد و روشنایی آن از خارج تامین شود. در صورت نیاز، اتصال سیم‌ها به لامپ باید طوری طراحی شود كه رطوبت در آن موثر نباشد. به‌خاطر داشته باشید كه تحت هیچ شرایطی از بخاری‌ها یا اجاق‌های برقی معمولی در محیط‌های یاد شده استفاده نكنید.
۴) در هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر، از تعویض و تعمیر آنها خودداری كنید.
۵) هیچ وقت سیم برق را از زیر فرش یا موكت عبور ندهید زیرا ممكن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن، سیم صدمه ببیند و حالت عایق خود را از دست بدهد. همچنین در صورتی كه اندازه مقطع سیم با نوع مصرف كننده‌هایی كه به آن وصل است متناسب نباشد، سیم گرم شده و در نتیجه به مرور زمان با كاسته شدن از خاصیت هدایتی، شدت گرم شدن آن بیشتر می‌شود تا جایی كه سیم شروع به ذوب شدن و ایجاد جرقه می‌كند و از آنجایی كه در اغلب موارد كف پوش‌ها، فرش‌ها، موكت‌ها و این قبیل زیرانداز‌ها از مواد قابل اشتعالی مانند نخ، پلاستیك، پشم و الیاف مصنوعی تهیه شد‌ه‌اند در نهایت آتش سوزی و حریق به‌وجود می‌آید.
۶) هنگام تمیز كردن دیوار‌ها و لوازم برقی مواظب باشید كلید‌ها و پریز‌ها خیس نشوند زیرا آب ‌هادی بسیار خوبی بوده و در صورتی كه وارد كلید‌ها و پریز‌ها شود، خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت. در این گونه مواقع قبل از شروع كار، كلید اصلی را از كنتور قطع و پس از اتمام كار و خشك شدن پریز‌ها و كلید‌ها، فیوز را وصل كنید.
۷) هنگام سوراخ كردن دیوار‌ها به منظور نصب ساعت‌های دیواری، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم كشی برق صدمه‌ای وارد نشود.
۸) اگر پریز‌های برق در ارتفاع پایینی از دیوار قرار دارند (كمتر از ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر) لازم است كه آن‌ها به‌وسیله درپوش‌های ایمنی مسدود شوند.
۹) در صورتی كه در اطراف ساختمان شبكه برق عبور كرده است، هنگام تعویض یا تنظیم آنتن تلویزیون در پشت بام یا بالكن مواظب خطوط برق باشید زیرا همان‌گونه كه پیش از این بیان شد، حوزه القایی حاصل از این نوع شبكه‌ها قبل از آنكه با آن برخورد شود، با ایجاد قوس الكتریكی به برق گرفتگی و سوختگی‌های شدید منجر خواهد شد.
۱۰) سیم‌های وسایل برقی به ویژه انواع قابل حمل و نقل از قبیل اتو، پلوپز، رادیو و نظایر آن را هر چند وقت یك‌بار بازرسی كرده و در صورت مشاهده هرگونه خرابی یا فرسودگی تعویض كنید.
۱۱) هیچ نوع از اسباب‌بازی‌های كودكان نباید به‌وسیله برق منزل به كارانداخته شوند. بار‌ها مشاهده شده است كه والدین به منظور راه اندازی اسباب بازی‌ها از آدابتور استفاده می‌كنند كه با این كار، كودك خود را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می‌دهند.
۱۲) سعی شود هنگام كار با وسایل برقی قطعه‌های تخته خشك یا صفحه لاستیكی ضخیم در زیر پا قرار بگیرد.
۱۳) پریز‌های برق و تلفن را طوری انتخاب كنید كه از یكدیگر مشخص باشند تا دو شاخه وسایل برقی و تلفن به اشتباه درون پریز‌های متفاوت قرار نگیرند و موجب صدمه به وسایل منزل نشوند.
۱۴) برای قطع مدار در هنگام اتصال سیم‌های برق در منزل و خرابی دستگاه‌های برقی باید از فیوز اتوماتیك با آمپراژ مناسب استفاده كرد. همچنین بهتر است برای وسایلی كه به جریان برق زیادی نیاز دارند، از فیوز‌های مجزا استفاده شود تا در موقع بروز اتصالات در این‌گونه وسایل، جریان برق تمام منزل قطع و از وارد شدن آسیب به وسایل دیگر جلوگیری به عمل آید.‌

پنج ويژگی كه لازمه هر موفقيتی هست:

1️ انگيزه بالا:
انگيزه قوی در واقع سوخت حركت ما در طول مسير موفقيت هست كه مانع توقف ما در مسير ميشود. اين انگيزه به ما اين اطمينان را ميدهد كه حتما تمام كارها را انجام خواهيم داد.

2️ به خود متكی بودن:
بايد مسئوليت همه چيز را بپذيريم و به خودمان متكی باشيم.

3️ اراده قوی:
به جای اينكه فعاليتهامان را به تعويق بندازيم ، به استقبال آنها بريم و آنها را انجام بدهیم. اگر اراده كنيم، هر چيزی كه بخواهيم را بدست مياوریم.

4️ صبر و شكيبايی:
هميشه و در هر موقعيتی صبور باشيم حتی در مواقع شكست و ناكامی.

5️ صداقت✋:
صداقت به ما شخصيت والايی ميبخشد و باعث اعتبار ويژه ی شما ميشود اين ويژگی را در شخصيت تان پرورش بدهید.

هر روز خودت را به روزتر کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلی

درباره شرکت ویرا الکتریک VEERA ELECTRIC

بعدی

گواهی نامه ها و افتخارات

شماره تماس